-20%
Żeńszeniowo-Cytrynowa
Dla szukających pobudzenia
10,39 zł – 19,18 zł
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni: 10,39 zł.
Chociaż na świecie znany od 4000 lat, do Europy zawitał w roku 1610 przywieziony przez holenderskich kupców z Japonii. Sto lat później nalewkę z tego zioła pod nazwą pentao stosowano na dworze Ludwika XIV by wyleczyć go z niemocy płciowej. Mowa o żeń-szeniu – legendzie ziołolecznictwa.
Znana dziś nazwa rośliny, pochodzi od chińskiego słowa rénshēn oznaczającego człowieka-korzeń. Nazwa odnosi się do kształtu kłącza, które niejednokrotnie przywodzi na myśl ludzką sylwetkę. Z tego powodu żeń-szeń zawsze był uważany za cudowną roślinę leczniczą podarowaną ludziom przez bogów. Wierzono nawet, że im korzeń jest bardziej podobny do człowieka, tym większą posiada moc uzdrawiającą. Europejscy botanicy przy okazji klasyfikacji, nadali roślinie nazwę Panax (z greckiego Panacea),określając ją jako uniwersalny środek leczniczy.
Żeń-szeń był początkowo rzadkim dobrem. Traktowano go jako naturalny skarb rezerwowany tylko dla cesarza i najwyższych urzędników cesarskiego dworu. Wiedzę o nim strzegły kolejne dynastie, a za korzeń płacono jego równowartość w złocie. Około dwóch tysięcy lat temu zioła tego używano także jako lekarstwo dla żołnierzy chińskich. Dzięki jego właściwościom mogli szybko odzyskiwać siły i leczyć rany. Wiele legendarnych właściwości żeń-szenia znalazło potwierdzenie w eksploracjach akademickich. Dzięki temu wybierając preparat żeńszeniowy nie polegamy tylko na tradycji i legendzie, ale na wynikach rzetelnych badań naukowych.
Żeń-szeń jest byliną z rodziny araliowatych, o mięsistym korzeniu barwy biało-szarej lub żółtawej. To właśnie korzeń jest najważniejszą częścią rośliny i w nim ukryte są wszelkie dobroczynne składniki. W stanie naturalnym żeń-szeń występuje w około 10 gatunkach. Spotykany najczęściej w Azji Wschodniej na obszarze rozciągniętym od Nepalu przez Chiny, Koreę i Japonię aż po Azję Południowo-Wschodnią. Poza tymi obszarami żeń-szeń jest hodowany również w Ameryce Północnej, a także na Syberii. W naturze roślina wschodzi w niedostępnych liściasto-iglastych lasach, głównie na stokach gór o luźnych, wilgotnych glebach. Dziko rosnące odmiany żeń-szenia są bogatsze w witaminy i mikroelementy, niestety też przechodzą dłuższy okres wegetacji. Znając dobroczynne skutki zażywania żeń-szenia, ludzie za wszelką cenę próbowali obłaskawić tę wymagającą roślinę. Pierwsze próby uprawy podjęto już w latach osiemdziesiątych XIX w. na naturalnych terenach występowania rośliny w Korei i Mandżurii. Przełom w agrotechnice nastąpił gdy wprowadzono do uprawy amerykański żeń-szeń pięciolistny, który wzrastał szybciej i okazał się łatwiejszy w hodowli, choć zawierał mniej substancji aktywnych. Co ciekawe w dobie mechanizacji rolnictwa, żeń-szeń nadal zbierany jest ręcznie, a na żniwa trzeba czekać od 5 do 10 lat.
Początkowo żeń-szeń był używany w Azji jako niezwykle skuteczny afrodyzjak. U mężczyzn podnosi poziom testosteronu, a kobiet wpływają na wyższe libido. Regularne spożywanie żeń szenia może poprawiać płodność.
Jednak lista jego cudotwórczych właściwości jest zaskakująco długa. To osławione zioło stosować można przede wszystkim jako środek wzmacniający i regenerujący organizm. Napary z żeń szenia wspomagają koncentrację i pamięć. Utrzymują w dobrej kondycji nie tylko ciało, ale też umysł. Spożywanie żeń-szenia daje przyjemne uczucie pobudzenia, łagodniejsze niż kawa.
Żeń szeń pomocny jest w profilaktyce zdrowotnej. Pozwala bronić nam się przed popularnymi chorobami cywilizacyjnymi, ponieważ obniża ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Działa również przeciwzapalnie więc polecamy go w okresie zwiększonej ilości zachorowań.
Wzmacnia witalność i zwiększa wytrzymałość organizmu, dlatego warto by zainteresowały się nim osoby aktywne fizycznie.
Dziś ekstrakty z żeń-szenia możemy znaleźć prawie w każdej ziołowej tabletce i połowie kremów obiecujących odmładzanie. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. W wielu przypadkach zawartość „żeń-szenia w żeń-szeniu” kończy się zaledwie na nazwie! Kupując dany specyfik warto zwrócić uwagę, z jakiej części świata pochodzi żeń-szeń wchodzący w jego skład lub w jaki sposób roślina została przetworzona.
Przede wszystkim z uwagi na proces produkcji wyróżnia się żeń szeń:
Z uwagi na miejsce uprawy mamy:
Żeń-szeń koreański (Panax ginseng). Inaczej nazywany żeń szeniem prawdziwym czy właściwym. Pochodzi z trenerów, gdzie panują najlepsze warunki do uprawy tego zioła. Działa jako afrodyzjak i “wzmaczniach” ciała i umysłu.
Żeń-szeń amerykański (American ginseng). Cechuje się innymi właściwościami. Działa bardziej relaksująco, kojąco. Polecany jest osobom zestresowanym, szukającym ukojenia zszarganych nerwów. Żeń szeń amerykański to silny przeciwutleniacz.
Żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus). Z żeń szeniem łączy go … nazwa. Jak można się spodziewać z łacińskiej pochodzi z innej rośliny – eleuterokoka kolczastego. Ma właściwości adaptogenne i często stanowi składnik mieszanek wzmacniających organizm. Polecany szczególnie sportowcom, którym zależy na poprawie wydolności i siły.
Żeń szeń indyjski (ashwaganda). Podobnie jak żeń szeń syberyjski nie jest to korzeń z rodzaju ginseng. To adaptogen zyskujący coraz większą popularność w Polsce. W medycynie ajuwerdyjskiej znany jest już od tysiącleci. Wzmacnia organizm i wspomaga leczenie depresji, bezsenności i zaburzeń lękowych.
Najlepiej jednak pić czyste napary z żeń-szenia nie mieszając go z innymi ziołami. Zawsze będziemy mieć pewność, czemu zawdzięczać mamy poprawę naszego samopoczucia.
Żeń szeń można również… żuć! Ten który dostępny jest w naszym sklepie zrobiony jest z całego korzenia, pozbawionego kory i poddanego działaniu pary wodnej. Wpływa to na wyrazisty smak i konsystencję. Jest miękka, dzięki czemu można przygotować z niej napar oraz spożywać bezpośrednio bez obróbki. W ten sposób szybko pozbędziemy się uczucia znużenia.
By przygotować napar, należy łyżeczkę korzenia zalać wodą. Powinna być gorąca, ale nie wrząca (ok. 95 stopni Celsjusza). Czas parzenia wynosi od 4 do 7 minut.