
Ekologiczna herbata o intrygującym smaku
Produkt niedostępny - powiadom mnie, kiedy wróci do oferty.Napar z białej herbaty znany jest już od wielu wieków. Pochodzi z prowincji Fujian, a jej smak i aromat przysporzył jej całe grono fanów. Odmiana białej herbaty uważana jest za najdroższą i najmniej przetworzoną. Panuje także powszechna opinia, że biała herbata posiada liczne właściwości zdrowotne oraz substancje, które poprawiają funkcjonowanie organizmu człowieka. Picie białej herbaty ma zapewnić nam wieczną młodość oraz uchronić przed zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Bogata m.in. w cenne przeciwutleniacze biała herbata przez wielu uważana jest za najlepszy napój świata. Jak powstaje biała herbata? Czy znane są właściwości zdrowotne białej herbaty? Jak jest sposób parzenia białej herbaty? Dowiedz się tego razem z nami!
Proces produkcji białej herbaty rozpoczyna się wiosną, kiedy przystępuje się do jej zbierania. Przez cały czas chroni się ją przed światłem, aby nie doprowadzić do wytworzenia się chlorofilu. Następnie można zebrać najdelikatniejsze pączki. To właśnie one są najcenniejszą częścią rośliny. Kolejnym krokiem jest pozostawienie liści i pąków w nasłonecznionym miejscu, gdzie następuje etap suszenia, a zaraz po nim fermentacji. Jest on na poziomie jedynie 10 – 15%, dlatego biała herbata określana jest jako lekko fermentowana. Jest to krok, który nazywa się więdnięciem. Proces fermentacji przerywa się przy użyciu pary wodnej. Liście herbaty nie są poddawane łamaniu oraz kruszeniu, ponieważ bardzo dba się o to, aby nie uszkodzić delikatnych, młodych części rośliny. Są one bardzo cenione ze względu na fakt, że to właśnie w nich kryje się cały aromat naparu.
Jakie właściwości ma biała herbata? Camellia sinensis znana jest ze swoich licznych właściwości leczniczych. Uważa się, że spożywanie białej herbaty ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Niektórzy naukowcy twierdzą, że może zapobiegać chorobom układu krążenia, a jej właściwości antyoksydacyjne powodują, że jest naturalnym eliksirem młodości i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Biała herbata zawiera także liczne witaminy, które są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Regularne picie naparu z białej herbaty ma chronić nas przed zapaleniem stawów oraz osteoporozą. Biała herbata wykazuje też działanie przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze.
Polifenole i katechiny obecne w jej składzie mają znacznie obniżać poziom cukru w organizmie. Właściwości białej herbaty są znane i wykorzystywane w wielu kulturach. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona w stanie zastąpić leków, które wspomagają leczenie konkretnych schorzeń. Osoby, które cierpią na problemy z sercem lub ciśnieniem powinny skonsultować się z lekarzem i ustalić czy biała herbata będzie w ich przypadku bezpieczna, a jeżeli tak to w jakiej ilości dziennie. Są to zdecydowane przeciwwskazania, ponieważ ekstrakt z białej herbaty posiada sporą dawkę kofeiny, która może zaszkodzić choremu.
Tak jak w przypadku zielonej herbaty i czarnej herbaty, istnieje wiele gatunków białej herbaty. Bai Hao Yin Zhen to odmiana, która składa się wyłącznie z młodych pąków pokrytych białym meszkiem. Jest to jedyna w sowim rodzaju odmiana krzewu herbacianego. Z kolei Pai Mu Tan oraz Shou Mei są bardziej liściowe. Do jej produkcji wykorzystywane są także bardzo młode listki. Bai Mu Dan, czyli biała piwonia to biała herbata, którą zrywa się w systemie pąk i dwa liście. Dodatkowo jej pęd nie powinien przekraczać wielkości liści.
Proces parzenia należy zacząć od przygotowania jednej łyżeczki białej herbaty liściastej oraz małej filiżanki o pojemności około 120 ml. Temperatura parzenia powinna wynosić pomiędzy 80, a 90 stopni Celsjusza. Sam czas parzenia to od 2 do 5 minut. Jeżeli zależy nam na tym, aby herbata była mocniejsza, należy zwiększyć ilość suszu, a nie czas parzenia.
W przypadku białej herbaty możliwe jest jej wielokrotne parzenie. Każde kolejne parzenie należy wydłużyć o około 30 – 60 sekund. Sam sposób parzenie uzależniony jest też od samego rodzaju takiej herbaty oraz czasu w jakim planujemy ją wypić.
Z rana liście białej herbaty warto parzyć przez dwie minuty. Wtedy napar staje się jasny i mocny. Doskonale nas pobudzi i doda energii na cały dzień pełen pracy i innych obowiązków. Natomiast w porze wieczornej parzenie białej herbaty wymaga nieco więcej czasu. Powinny to być około cztery minuty. Wtedy napar wykaże działanie pobudzające trawienie oraz delikatnie pobudzi.
Okazuje się, że biała herbata to jeden z nielicznych rodzajów tej rośliny, który można gotować. Jest to popularny sposób na przygotowania nieco starszych białych herbat liściastych. Wystarczy przygotować jeden gram herbaty na 100 ml wody, a następnie gotować mieszankę na małym ogniu przez kilka minut. Cały proces odbywa się bez utraty cennych właściwości herbaty.
Biała herbata sprzedawana jest także w formie herbaty kwitnącej. Wyglądem przypomina niewielki pączek, który po zalaniu go wodą rozkwita niczym piękny kwiat. Do jej zaparzania warto wykorzystać szklane naczynie, aby móc obserwować cały proces i stopniowe pojawianie się pąku. W przypadku herbaty kwitnącej czas jej parzenia nie powinien przekraczać siedmiu do dziesięciu minut. Należy użyć wody o temperaturze 75 stopni Celsjusza. W ofertach sklepów z herbatami znajdziesz przepyszne herbaty białe rozkwitające i nie tylko. Koniecznie sprawdź też dostępne opcje herbaty czarnej oraz herbaty zielonej.
Jeżeli zastanawiasz się jak zaparzyć biala herbate w stylu gongfu cha, śpieszymy z odpowiedzią. Biała herbata doskonale sprawdzi się w tej metodzie, ponieważ można parzyć ją wielokrotnie. Do samego przygotowania naparu będą Ci potrzebne specjalnie naczynia takie jak gaiwan czy czarka. Sam proces parzenia jest raczej mało skomplikowany i polega głównie na wielokrotnym i krótkim parzeniu. Wystarczy przygotować od pięciu do siedmiu gramów herbaty liściastej oraz około sto mililitrów wody. Temperatura powinna wynosić nie więcej niż 90 stopni Celsjusza. Można opłukać liście przed samym parzeniem, jednak nie jest to krok obowiązkowy. Biała herbata powinna być parzona wielokrotnie, nawet do dziewięciu razy. Dwa pierwsze parzenia nie powinny przekraczać 20 sekund, a trzecie 30 sekund. Każde kolejne parzenie należy stopniowo przedłużać. Następnie biała herbata zostaje przelana do niewielkich naczyń, a jej miłośnicy mogą się nią powoli delektować.