Matcha
Najwyższej jakości ekskluzywna zielona herbata.
34,39 zł – 68,78 zł
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni: 27,51 zł.
Matcha to ekskluzywny gatunek japońskiej herbaty, stosowany w rytuale parzenia Chanoyu. Powstaje poprzez zmielenie listków wysokogatunkowej Tenchy. Dzięki temu ma wyjątkową postać intensywnie zielonego pudru.
Nie bez powodu nazywana jest najzdrowszą herbatą świata. Jej wyjątkowe właściwości doceniane są przez miliony osób na całym świecie. Jest niezwykle bogatym źródłem antyoksydantów, których zadaniem jest walka z negatywnym oddziaływaniem na organizm wolnych rodników. Przeciwutleniacze pomagają zachować młody wygląd skóry oraz chronią przed wieloma groźnymi chorobami. Jeden z nich, katechina typu EGCG, znany jest ze swojego działania przeciwnowotworowego.
Matcha zawiera L-teaninę, która nie tylko wpływa na poprawę nastroju i redukcję stresu, lecz także wzmaga zdolność koncentracji i zapamiętywania. Jej regularne picie reguluje i przyspiesza przemianę materii. Matcha przyspiesza spalanie tłuszczu nawet czterokrotnie. Jest więc sprzymierzeńcem osób walczących o szczupłą sylwetkę, gdyż poprawia efektywność ćwiczeń.
Na uwagę zasługuje wysoka zawartość witaminy C oraz właściwości pobudzające. Stężenie teiny sprawia, że matcha jest jedną z najsilniej energetyzujących herbat (dorównuje jej jedynie gyokuro). Jeśli nie przepadasz za poranną kawą, matcha latte świetnie ją zastąpi! Więcej! Kofeina w kawie pobudza szybko i na krótko. Kofeina w matcha, podobnie jak w przypadku innych herbat pobudza stopniowo przez dłuższy czas.
Rytuał Chanoyu jest skomplikowany i wymaga wielu lat doświadczenia i wprawy. Jednak codzienne parzenie matchy wcale nie musi być kłopotliwe i czasochłonne.
Do domowego użytku będziemy potrzebować specjalnej czarki do rozrobienia pudru herbacianego z wodą oraz bambusowej tradycyjnej miotełki Chasen. Używamy jej energicznie ubijając proszek z wodą, wykonując ruchy na kształt litery M lub W. Gdy nabierzemy odrobinę wprawy, napar zyska piękną kremową konsystencję z koroną z pianki. Przed zmieszaniem z wodą herbatę można przesiać przez drobne sitko. Dzięki temu łatwiej się spieni i mniejsze będzie ryzyko grudek.
Matchę przygotowujemy w proporcji około 3 g na 150-300 mililitrów wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. By zachować tę idealną proporcję, zalecamy odmierzanie ilości suszu za pomocą bambusowej łyżeczki Chashauku.
Drugi sposób na zaparzenie herbaty matcha jest latte. Przepis bazuje na proszku matcha oraz mleku – możesz wybrać mleko krowie minimum 2% lub ulubione roślinne. Dzięki bazie w postaci mleka, jest w smaku delikatniejsza niż tradycyjny napar, który mówiąc wprost nie każdemu smakuje 🙂
Przygotowanie:
Polubiłeś w znanej sieci fast food waniliową matchę Maty? (dla niewtajemniczonych to znany raper) Wystarczy dolać łyżkę syropu waniliowego i gotowe! Podobny smak za ułamek ceny, radość z własnoręcznego wykonania? Bezcenna.
Herbata matcha to tylko tradycyjne parzenie i matcha latte. Z powodzeniem można ją wykorzystać w letnich i ziowych napojach.
Matcha może zabarwić owocowe smoothie, dodając świetnego smaku. Kto powiedział, że zielone koktajle i smoothie powstają tylko ze szpinaku?
Zaparzona tradycyjnie (na wodzie) i ochłodzona matcha stworzy świetny drink w połączeniu z tonikiem. Wystarczy do szklanki z tonikiem i pokruszonym lodem, dodać parę kropel soku z cytryny lub limonki i dodać matchę. Tym którzy nie przepadają za tonikiem, proponujemy wymianę na świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy.
Dla poszukujących opcji alkoholowej mamy przepis na imprezowego drinka. W wysokiej szklance umieszczamy kostki lodu i plasterki limonki. Zasypujemy dwoma łyżeczkami cukru trzcinowego. Sok jabłkowy (150ml) i vermuth (50ml) łączymy w shakerze i dolewamy do szklanki. Dopełniamy woda gazowaną.
W wersji na rozgrzanie polecamy matchą wzbogacić białą czekoladę na gorąco. Dla fanów diety ketogenicznej mamy inspirację na kuloodporną… matchę. Robimy? No robimy!
Potrzebujemy:
Ciepłe mleko blendujemy z masłem i przyprawami. Połącz z zaparzoną w podanej ilości wody matchą. Przelej do kubka i gotowe.
Matcha dzięki swojej sproszkowanej formie fantastycznie nadaje się do barwienia ciast, lukru, budyniu, lodów czy czekolady. Można ją wykorzystać jako posypkę do ciast albo lodów. Na rynku pojawia się całe mnóstwo herbacianych słodyczy na bazie herbaty matcha. Jednak ile frajdy sprawi przygotowanie własnych czekoladek!
Jak dodamy tę herbatę do ciasta naleśnikowego lub racuchów mamy zieloną przekąskę dla dzieci. A każdy rodzic wie, jak ciężko przekonać maluchy do zielonych dań. Może to będzie świetny start na odczarowanie zielonych warzyw i zachęci do spróbowania brokułów?
Własnoręcznie wykonana i pięknie zapakowana bombonierka to świetny pomysł na prezent. My robimy to tak… Wybieramy foremki w wesołych kształtach, najlepiej pasujących do okazji. Roztapiamy białą czekoladę w kąpieli wodnej. Do całkowicie roztopionej dodajemy matchę w takiej ilości, by uzyskać pożądany efekt. Możliwe są najróżniejsze odcienie zieleni. Im więcej matchy, tym intensywniejszy kolor. Fajny efekt uzyskacz jeśli po dodaniu nie rozmieszasz jej bardzo dokładnie. Powstaną różne odcienie w marmurkowym wzorze. Zanim jednak przelejemy masę do foremek, warto wzbogacić smak naszych czekoladek. Na dno formy wrzucamy liofilizowane owoce. Dlaczego? Ich smak świetnie komponuje się z herbacianą nutą i białą czekoladą. Poza tym zachowują wszystkie wartości świeżych owoców. Najlepiej pasują truskawki, maliny, żurawina i winogrona. Chodzą też słuchy, że liofilizowany ananas też daje radę.
Jeśli nie próbowaliście jeszcze sernika na zimno to czas najwyższy nadrobić zaległości. Zaczynamy! Składniki na spód i masę serową, znajdziesz poniżej.
Spód ciasta:
Masa serowa:
Uwagi: ilość herbaty matcha i cukru pudru możesz modyfikować. Jeśli wolisz słodsze ciasta lub chcesz wyraźniej poczuć aromat zielonej herbaty, po prostu dodaj więcej tych produktów.
Przygotowanie zielonego sernika:
Ciasteczka mielimy i łączymy z roztopionym masłem. Powstałą masą wykładamy tortownicę (18-20 cm średnicy), wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Masę trzeba mocno docisnąć do tortownicy, tak by utworzyła zbity spód. Wkładamy do lodówki na czas przygotowania masy.
Wodę gorącą mieszamy z proszkiem matchy. Do wymieszania użyć profesjonalnej miotełki Chasen. Jednak jej brak to żadna przeszkoda. Możesz śmiało użyć trzepaczki albo spieniacza do mleka. Po połączeniu należy odczekać by matcha ostygła do temperatury pokojowej.
Serek mieszamy z cukrem. Krótko, tylko do wymieszania się składników. Następnie dodajemy (już wystudzoną) matchę.
Żelatynę przygotowujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, dostosowując proporcje do potrzebnej nam ilości.
Śmietankę kremówkę ubijamy na sztywno.
Delikatnie wszytko łączymy łyżką – serek z matchą, żelatynę oraz na końcu ubita śmietanę. Powstałą masę wylewamy na schłodzony w lodówce spód i wkładamy na noc do lodówki.
Rano czeka na nas pyszny sernik, idealny na lato. Przed podaniem warto posypać do dodatkowo matchą – samym proszkiem bez dodatków. Można też wykorzystać owoce liofilizowane – w całości lub sproszkowane. Dodadzą nie tylko smaku, ale i kontrastowego koloru. Smacznego!
Słodycze i napoje z matchą nie są dla nas dużym zaskoczeniem. Ale to, że można ją wykorzystać w wytrawnych daniach to już niespodzianka.
Z naszych poszukiwań nowych smaków wyszło, że matcha doskonale komponuje się z daniami kuchni azjatyckich. Zielone curry z matchą i mleczkiem kokosowym to idealne uzupełnienie smaku tofu i warzyw. Najróżniejsze makarony z warzywami w chińskim stylu wiele zyskują po dodaniu odrobiny matchy. Ale prawdziwy sztos to smażone kąski z kurczaka w panierce z panko, matchy i imbiru. Palce lizać.
Jak widać matcha to nie tylko napój. To doskonała baza wszelkich eksperymentów w kuchni. Liczymy, że będziecie z nami odkrywać możliwości, jakie daje zielona herbata matcha.