Red Orange
Mocno cytrusowa mieszanka herbaty Pu-Erh.
Produkt niedostępny - powiadom mnie, kiedy wróci do oferty.Herbata czerwona znana jest od czasów chińskiej dynastii Tang. Pierwotnie jej smakiem mógł cieszyć się wyłącznie cesarz. Za jej spożycie zwykłemu śmiertelnikowi groziła nawet kara śmierci. Dzisiaj każdy z nas może skosztować tej wyjątkowej odmiany herbaty. Co sprawia, że pu-erh jest tak wyjątkowy?
Liście tej odmiany herbaty pochodzą z tego samego gatunku krzewu, co herbata czarna. Znacząco jednak różnią się smakiem. Wynika to z odrębnych metod suszenia. Liście czerwonej herbaty tuż po zebraniu wystawiane są na słońce, by zwiędły. Zachodzi w nich krótki proces fermentacji, który nadaje krawędziom listków charakterystyczny czerwony kolor. To przygotowanie nadaje herbacie korzenny, ziemisty smak. Herbaciani smakosze często porównują jej aromat do zapachu ziemi świeżo zroszonej deszczem. Z uwagi na goryczkę, Europejczycy preferują tę odmianę w połączeniu z aromatami – cytrusowymi lub kwiatowymi. Warto jednak dać szansę również suszowi bez dodatków i odkryć jego wyrafinowany smak.
Czerwona herbata zachwyca mnogością swoich form. Oprócz tradycyjnego suszu popularne są formy prasowane. Od dawna w naszym sklepie dostępne są pu erh gniazda. To mocno zwinięte listki w kulistej formie. Kolejna opcja to 250 gramowe cegiełki. Pożądaną ilość po prostu odłamuje się od reszty. Dyski inaczej tea cake to bardzo ciekawy produkt dla koneserów. Występują w gramaturze 200g oraz 357g. Dzięki sprasowaniu liści w tej formie herbata inaczej się utlenia. Efekt? Dłużej zachowuje swój aromat! Ale to nie wszystko! Jeśli lubicie owocowe aromaty, to pewnie zainteresuje Was susz chińskiej herbaty pu erh zamknięty w … skórce mandarynki. Najlepiej parzyć ją w całości w czajniczku by prócz dobroczynnych właściwości p- erh rozkoszować się aromatem cytrusów.
Wszystkie dają głęboko, czerwonobrązową barwę i intensywny posmak. A najlepsze jest to, że nadają się do wielokrotnego parzenia! A każde kolejne odkryje coś nowego.
Skoro wiemy już, że wybór jest spory, zastanówmy się jak wybrać najlepszą herbatę pu-erh.
Wykazuje ona działanie detoksykujące i wspomaga pracę wątroby. Warto wiedzieć, że czerwona herbata pozwala zminimalizować efekty „syndromu dnia poprzedniego”. Przywraca też częściowo jasność umysłu tuż po spożyciu alkoholu. Udowodnili to francuscy lekarze, przeprowadzając na sobie eksperyment. Pili Pu-Erh po spożyciu większych ilości trunków. Wyniki zaskoczyły nawet badaczy! Po dwóch godzinach poziom alkoholu obniżył się o 0,45 promila. Oczywiście, nie można założyć, że filiżanka herbaty pomoże zneutralizować działanie każdej ilości napojów wyskokowych.
Czerwona herbata, stosowana regularnie działa zbawiennie na kondycję skóry – oczyszcza ją i poprawia koloryt. Pomoże także w walce z wypadaniem włosów. Wysoka zawartość fluoru wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej.
Regularne picie czerwonej herbaty neutralizuje skutki długotrwałego stresu, pozwala się uspokoić i wyciszyć. Wspomaga leczenie depresji. Poprawia także pamięć i koncentrację, dlatego zaleca się jej picie przy długotrwałym wysiłku umysłowym. Czerwona herbata to sprzymierzeniec studenta w czasie sesji i towarzysz wszystkich zapracowanych!
Czerwona herbata zawiera więcej związków flawonoidowych niż czarna, co sprawia, że polecana jest osobom ze zmianami miażdżycowymi. Jej spożycie pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Flawonoidy uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Mają też działanie moczopędne oraz obniżają ciśnienie.
Czerwona herbata znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie. Swego czau popularność zyskiwały różne badania mówiące wręcz o “pożeraniu” tłuszczu i chudnięciu w spektakularny sposób. Zalecamy jednak ostrożność w ich interpretacji. Realny wpływ, jaki może mieć czerwona herbata w procesie odchudzania to ok. 1 kilogram podczas miesięcznej kuracji.
Jak wspomnieliśmy, proces fermentacji herbaty czerwonej jest krótszy niż czarnej. W efekcie zawiera więcej enzymów i polifenoli (teiny).
Wysoka zawartość teiny pobudza żołądek do wytwarzania soków trawiennych, co w efekcie przyspiesza przemianę materii. Niebagatelny wpływ czerwonej herbaty na trawienie odbywa się za sprawą poprawy flory bakteryjnej jelit. Coraz więcej badań wskazuje na kluczową rolę jelit w osiągnięciu dobrostanu zdrowotnego. Wręcz określa się je jako “drugi mózg”. Naprawdę warto o nie dbać!
W połączeniu ze zbilansowaną dietą i codzienną dawką ruchu na pewno pozytywnie wpłynie na cyferki na wadze.
Dla uzyskania pełni smaku i aromatu zaleca się parzenie łyżeczki suszu na 200 ml wody. By herbata zachowała wszystkie właściwości lecznicze, należy zaparzyć ją w porcelanowym czajniczku w miękkiej wodzie, bez soli wapnia i magnezu przez 3 do 7 minut. Susz można zalewać kilkukrotnie, wydłużając stopniowo czas kontaktu liści z wodą. Optymalna temperatura to 95 stopni Celsjusza. Warto pić ją bez żadnych dodatków – cukier oraz mleko mogą osłabiać właściwości zdrowotne.
W prowincji Yunnan do dziś rośnie ponad 2000-letnie drzewo qingmao, z którego powstaje czerwona herbata najlepszego gatunku. “Król drzew herbacianych” ma 32 metry wysokości i ponad 1 metr średnicy. Posiada białe kwiaty i wiecznie zielone owalne liście.
Czerwona herbata lubi inne warunki przechowywania niż pozostałe gatunki. Czarna czy zielona herbata lubi być pozbawiona dostępu tlenu w szczelnej puszcze. Pu erh natomiast najlepiej czuje się drewnianej lub bambusowej skrzynce, która umożliwia kontakt z powietrzem i umiarkowaną wilgotnością. Nie lubi także niskich temperatur – 25 stopni Celsjusza to optymalne warunki przechowywania czerwonej herbaty. Podobnie jak inne herbaty pu erh chłonie zapachy, dlatego najlepiej trzymać ją z dala od ich zapachu. Zatem szafka kuchenna w pobliżu kuchenki gdy co weekend raczymy się indyjskim curry nie będzie najlepszym pomysłem.
Z dziko rosnących krzewów w prowincji Yunnan, przeznaczonych do produkcji herbaty pu-erh stworzono herbatę potocznie nazywaną białym pu-erhem. Zerwane pączki ususzono na słońcu. Uzyskano w ten sposób pozbawioną goryczy herbatę białą. Jasny napar odznacza się wyraźną, kwiatową nutą. Tę rzadką herbatę oczywiście znajdziecie u nas 🙂