Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka coraz większą część społeczeństwa. W samych Stanach Zjednoczonych z tym problemem zmaga się aż 30 milionów mężczyzn. Wielu z nich decyduje się na wykorzystanie naturalnych metod i suplementów diety w celu poprawy tego stanu. Ashwaganda to adaptogen, który w ostatnim czasie zyskuje na dużej popularności. Jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej od wielu stuleci. Wśród jej korzystnego wpływu na organizm człowieka doszukuje się także leku na podniesienie libido u mężczyzn. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, koniecznie czytaj dalej.
Withania Somnifera, powszechnie znana jako Ashwagandha jest częścią medycyny ajurwedyjskiej. Wykorzystuje się ją jako Rasayana (jest to medycyna naturalna Indii) lub suplement, który posiada pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Ekstrakt z Ashwagandhy traktowany jest jako doskonały afrodyzjak oraz specyfik do zwiększenia pożądania i wydajności seksualnej. Na ten moment naukowcy nie potwierdzili wpływu Ashwagandhy na problemy z erekcją, jednak niektórzy wierzą, że może być ona skuteczna w przypadku zbyt niskiego libido.
Przyjmowanie sproszkowanego korzenia Ashwagandhy może pomóc w takich przypadkach jak:
W swoim składzie roślina posiada witanolidy, czyli składniki aktywne, które w dużej mierze odpowiadają za działania prozdrowotne i leczniczy wpływ na organizm człowieka. Niepotwierdzone informacje wskazują na ich działanie przeciwnowotworowe.
Ajurweda to pradawna praktyka prosto z Indii. Jej założeniem jest osiągnięcie jak największej równowagi umysłu, duszy i ciała w celu zapewnienia zdrowego stylu życia oraz długowieczności. Kumuluje w sobie osiem różnych założeń, a jedną z nich jest Vajikarana. Zajmuje się ona zdrowiem seksualnym oraz reprodukcją. Stosowanie Ashwagandy jest bardzo popularne w tym filarze. Wierzy się, że żeń-szeń indyjski wpływa na poziom hormonów, objętość nasienia oraz ruchliwość plemników. Ogólnie rzecz biorąc, Ashwagandha ma stanowić doskonały preparat na wszystkie problemy związaniem z zaburzeniami libido u mężczyzn.
Przez lata przeprowadzono znikomą ilość badań, które opisują wpływ stosowania Ashwagandhy na zaburzenia libido. Większość z nich została wykonana przy użyciu in vitro lub na zwierzętach. W 2002 roku podjęto testy na samcach szczura. W przeciągu tygodnia naukowcy zaobserwowali zwiększone zaburzenia libido oraz zmniejszenie wydajności seksualnej.
Z kolei w 2011 sprawdzono wpływ Ashwagandhy na psychogenne zaburzenia erekcji. W badaniu udział wzięło 86 mężczyzn. Część z nich otrzymała faktyczną suplementację, a pozostałym podawano placebo. Całość trwała 60 dni. Lekarze nie wykazali różnicy pomiędzy działaniem plecabo i Ashwagandhy. Próba kontrolna z 2014 roku potwierdziła wyniki wcześniejszych badań.
Przyjmuje się, że Ashwagandha może być stosowana z wykluczeniem obaw o wystąpienie negatywnych skutków jej działania. Badania dotyczące bezpieczeństwa jej przyjmowania wykazały, że u część mężczyzn stosujących preparat objawiała się:
Znacznie rzadziej obserwowano takie skutki uboczne jak:
Jednak warto mieć na uwadze, że każdy środek, nawet najbardziej naturalny, u niewielkiej grupy osób może powodować skutki uboczne. Trzeba pamiętać o nadwrażliwości na niektóre subtancje oraz o alergiach.
Jeżeli chcesz zacząć stosować adaptogen w postaci Ashwagandhy, omów z lekarzem potencjalne szanse i zagrożenia wynikające z takiej decyzji. Jej wysokie stężenie może m.in. obniżyć ilość cukru w organizmie lub podnieść ilość hormonów tarczycy.
Z właściwości Ashwagandhy nie powinny korzystać kobiety w ciąży. Jej zbyt duża dawka może stanowić zagrożenie dla płodu – nie istnieją badania, które mówią o bezpiecznym stężeniu Ashwagandhy dla ciężarnych, więc lepiej nie ryzykować.
Osoby, które regularnie przyjmują środki uspokajające powinny unikać przyjmowania suplementów Ashwagandhy. Sama substancja wykazuje działanie obniżenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu w organizmie.
Osoby dotknięte rakiem prostaty muszą całkowicie rezygnować z przyjmowania suplementów. Ashwagandha może bowiem podnosić poziom testosteronu.
W aptekach znaleźć można Ashwagandhę w formie tabletki, kapsułki lub płynnego ekstraktu. Badania nie potwierdzają bezpiecznej maksymalnej dawki tego składnika, jednak przyjmuje się, że nie powinno się przekraczać 1000 mg ekstraktu dziennie. Należy zapoznać się z wszelkimi informacjami na ulotce lub skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Koniecznie zwróć uwagę czy wybrany produkt posiada standaryzowaną zawartość witanolidów, czyli laktonów steroidowych. Są to substancje odpowiedzialne za działanie prozdrowotne. Preparaty z Ashwagandhą można stosować maksymalnie przez 12 tygodni. A co z herbatą? Zalecana dawka dzienna wynosi 5-7 gramów – zwiększenie dawki raczej nie wpłynie pozytywnie na libido, więc lepiej nie przesadzać z ilością wypijanego naparu.
Eksperci sugerują, że pierwsze rezultaty przyjmowania rośliny widać już po 30 dniach od rozpoczęcia kuracji. W rzeczywistości jest to kwestia indywidualna, która u każdej osoby przebiega inaczej.
Środek można przyjmować zarówno na dzień oraz na noc. W dzień Ashwagandha doda Ci energii, a wieczorem wspomoże proces zasypiania.
Jeżeli zależy Ci na zakupie dobrej jakości Ashwagandhy, koniecznie zwróć uwagę na kilka aspektów produktu.